• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • http://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
 • http://www.twitter.com/pedagoglar
  • Çocuk Pedagogu
  • Çocuk Ergen Terapisti
  • Bireysel ve Yetişkin Terapisi
  • Aile ve Evlilik Terapisi
  • Eğitim ve Kariyer Koçluğu
  • Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı
  • Aile Danışmanlığı ve Aile Koçluğu
Çocuk Ergen Terapisi
Depresyon, Korkular, Uykusuzluk, Huzursuzluk, Tedirginlik,Anksiyete, Kişilik, Davranış bozukluğu, Karşı gelme bozukluğu.
Yetişkin Terapisi
Korku ve Fobiler, Cinsel Terapi, Obsesif Kompulsif bozukluk, Öfke Kontrolü, Özgüven Eksikliği, Kişilik Bozuklukları, Ölüm ve Yas Süreci.
lişki Koçluğu
Cinsel terapi, İlişki koçluğu, iletişim problemleri, Öz güven eksikliği, aldatma problemleri, Kişilik problemleri, Güven eksikliği
Evlilik ve Aile Terapisi
Gebelik Dönemi, Vajinismus, Erken Boşalma, Cinsel İsteksizlik, Aldatma, İlişki Problemleri gibi konularda profesyonel eğitim alabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Menüsü
0533 373 81 23

aile psikoloğu,aile psikoloğu istanbul,cinsel terapist,evlilik danışmanları,
çocuk psikolojisi,pedagog bakırköy,aile danışma merkezi,çocuk psikologları,istanbul evlilik terapileri,evlilik terapileri,hayat koçuevlilik ve aile terapistliği,en iyi psikiyatrist,evlilik terapisti,aile terapisti,evlilik terapisti,bakırköy psikolog,aile terapisti ücretleri,evlilik terapisti istanbul,aile terapisti istanbul anadolu yakası,ilişki terapisti,aile terapisti,istanbul aile terapisti bakırköy,aile terapisti kadıköy,istanbul aile terapisti,ilişki terapisti istanbul,aile terapisti istanbul avrupa yakası,evlilik terapisi istanbul,evlilik terapisi,evlilik ve aile terapisi,aile evlilik terapisi,
aile ve evlilik terapisi,bakırköy psikolog randevu,psikolog pedagoglar,
anadolu yakası psikolog,cocuk psikolog istanbul,psikolog,psikolog randevu,
psikolog istanbul anadolu yakası,online psikolog,en iyi psikolog istanbul,
psikolog anadolu yakası,psikolog istanbul,istanbul psikolog,psikolog danışma,kadıköy psikolog,psikolog istanbul avrupa yakası,cinsel psikolog,
beylikdüzü psikolog,psikolog kadıköy,bakırköy psikolog,uzman psikolog,
psikolog terapi ücretleri,evlilik danışmanı bakırköy,evlilik danismani istanbul,evlilik danışmanı,istanbul evlilik danışmanı,evlilik danışmanı,
cinsel terapist,istanbul terapi,istanbul terapi merkezi,terapi istanbul,
evlilik terapi,cinsel terapi psikolog,psikolojik terapi,evlilik danışmanlığı,
evlilik ve aile danışmanlığı eğitimi,psikolojik danışma,psikolojik danışmanlık,
bakırköy psikolojik danışmanlık merkezleri,psikolojik danışmanlık merkezi,tuzla psikolojik danışma merkezi,dil terapisi,aile ve çift terapisi eğitimi,çift terapisi,
çift terapisi istanbul,aile terapisi istanbul
http://www.psikologistanbul.net/

İŞ YERİNDE STRES İLE BAŞ ETME VE MUTLU OLMA YOLLARI

İŞ YERİNDE STRES İLE BAŞ ETME VE MUTLU OLMA YOLLARI

Dr. Ekrem Çulfa 

    Stres, insanlığın ortaya çıktığı ilk zamanlardan beri var olan bir olgudur.  Yani aslında yaşamın kendisinden kaynaklanır.  Bu nedenle stres, yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yaşamak, stres ile karşı karşıya kalmak demektir.  İnsanlar, hangi alanda olursa olsun başarılı olmak için belli düzeyde gerilime ihtiyaç duyarlar. Hiç gerilimi olmayan kişilerin şevki olmaz. Yeterince rahatlık ve dengeli stres yönetimi iş alemine iyi gelir.
Her bireyin kendini en rahat hissettiği gerilim düzeyini bulması önemlidir. Bu aşamada stres yönetimi önem kazanır.  Stresi yönetmeyi öğrenen birey, strese uygun tepkiler verebilir ve en az zararlar üstesinden gelmeyi başarabilir. Stres ile baş etme yollarını açıklamadan önce ‘Stres Nedir? ’ sorusunun cevabını gözden geçirelim.
Stresi kısaca, insanın bedensel ve ruhsal sınırlarının zorlanması olarak tanımlayabiliriz. Stresi yaşayan insan kendini tehdit altında hisseder ve bu durumun sonucu olarak hem bedensel hem de psikolojik etkiler ortaya çıkar. Aslında stresi ortaya çıkaran şey bireylerin algısıdır. Yani şöyle diyebiliriz ki; herkesin stresi kendine aittir.  Ortamdaki şartlar aynı olsa bile kişiler farklı düzeyde stres hissedip, farklı tepkiler verebilirler. Bu nedenle herkesin stres çözümü farklı olabilir.

   Peki hayatımızı etkileyen stres kaynakları nelerdir?
1.       Fiziksel Stres Kaynakları :  Işık, ısı, ses vb.
2.       Sosyal Stres Kaynakları :  Enflasyon, çevre kirliliği, teknolojik değişmeler vb.
3.       Aile Ortamı  : Maddi sorunlar, boşanma, cinsiyet rolleri, kıskançlık, ölüm, iletişim sorunları vb.
4.       İş ve Kariyer :   Yetiştirilmesi gereken işler, çalışma ortamı, iş arkadaşları, astlar ve/ veya üstler ile olan ilişkiler, mesai saatlerinin uzaması vb.
5.       Kişiler Arası ve Çevresel İlişkiler :  Sosyal beklentiler, Bekleme süresinin uzaması ( otobüs, vapur vs. ) vb.
Stres insanda nasıl sinyal verir diye düşündüğümüzde ortaya çıkan sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterse de bazı ortak sonuçlara ulaşabiliyoruz. Bunları fizyolojik, ruhsal ve davranışsal  olarak  3 ayrı grupta inceleyelim;
Fizyolojik Sinyaller:
·         Nefes alıp vermede değişiklik
·         Kas gerilmesi ve ağrısı
·         Baş ağrısı,  Terleme
·         Ellerde ve ayaklarda kan çekilmesi ve buna bağlı olarak soğuması
·         Mide problemleri
Ruhsal Sinyaller:
·         Konsantrasyon zayıflığı
·         Unutkanlık ve daha sık hata yapma
·         Aşırı tepki verme
·         Yargılama zayıflığı
·         Çabuk öfkelenme
·         Uykusuzluk
·         Depresyon
Davranışsal Sinyaller:
·         Aşırı içki veya aşırı sigara içme
·         Aşırı yemek yeme ya da iştahsızlık
·         Sakarlık
·         İşte veya okulda devamsızlık yapma 
 Stres ile Başetmede Etkili Yollar:
1.Fizyolojik Uygulamalar:
·         Nefes Egzersizleri
·         Kas Gevşetme Teknikleri
·         Spor
2. Zihinsel Tepkiler:
·         Olumlu Düşünme
·         Duygularını Paylaşma
3. Davranışsal Tepkiler:
·         Zamanı etkili kullanma
·         Etkili iletişim kurma
·         Duygularını  ifade etme
Bütün bu maddeleri kısaca açıklayacak olursak; stres yönetimini öğreten pek çok yöntem vardır. Doğru yöntem kişiden kişiye değişir. Doğru yöntemi belirlerken ; kişinin kendi kişiliğine, yaşam tarzına uygun olanı seçmesi temel faktördür.
Hiçbirimiz strese yol açan insanları, olayları yok edemeyiz, onlardan kaçınamayız,  onları değiştiremeyiz. Yapabileceğimiz tek şey; bu insanlar ve olaylar karşısında gösterdiğimiz içsel ve dışsal tepkilerimizi kontrol edebilmek ve onları yapıcı bir şekilde yönetebilmektir.
Bu gibi durumlarda eğer zaman zaman kontrolümüzü kaybediyorsanız ya da kaybetmekten korkuyorsanız, bir psikologdan yardım isteyebilirsiniz.
Stresi kontrol altına alabilmek için deneyebileceğiniz bazı basit yöntemlerden bahsetmek isterim:
Gevşeme:  Derin derin nefes alın. Nefes alırken; karnınızı dolduracak şekilde derin nefes almaya dikkat edin. Göğsünüz değil, karnınız şişmelidir. Göğsünüzün şişmesi sizi rahatlatmayacaktır.
Nefesinizi alırken kendi kendinize ‘Gevşe!’, ‘Sakin ol!’ gibi telkinlerde bulunabilirsiniz.  Ayrıca sizi rahatlatan yer ya da ortamı hayal edebilirsiniz.
Olumlu Düşünme :
İnsanlar bazen stres faktörüyle karşı karşıya kaldıkları an ister istemez abartılı düşünmeye başlarlar. Mesela; ‘ Her şey mahvoldu!’ , ‘Neden herşey beni başıma geliyor?’  gibi düşünce kalıpları çok sık kullanılır. Bunlar yerine; ‘ Dünyanın sonu değil ve şuan stres yapıyor olmam bu durumu değiştirmeyecek!’  şeklinde bir düşünce kalıbı kullanılabilir. İsterseniz stresli olduğunuz bir anda bu iki düşünce kalıbını kullanmayı bir deneyin. Hangisinin stresinizi arttırdığını ve azalttığını göreceksiniz.
Bütün bunlar yanında,  ‘ asla’ ve ‘her zaman’ kelimelerini de çok sık kullanırız. Örneğin;  ‘ Hiçbir şey asla düzelmeyecek’ ya da ‘Her zaman kötü şeyler benim başıma geliyor’ gibi cümleleri sık sık kullandığımız olur. Ama bu cümleleri kullanmak oldukça hatalıdır ve problemin çözümüne katkısı olmadığı gibi sizi daha çok strese sokacaktır.
Toplumsal Destek:
Toplumsal destek ; bireyin başka bireylerle veya gruplarla varolan iletişimiyle ilgili bir kavramdır. Stresle başa çıkmada güvenilen, sevilen, açık iletişim kurulabilen insanların desteği, bireyleri rahatlatarak, stresin olumsuz etkilerinin azaltılmasında büyük yardım sağlamaktadır
Sosyal, Kültürel, Sportif Etkinliklere Katılma:
Stresle başa çıkmada önemli bir konu da, stres içindeki bireylerin iş dışındaki boş zamanlarını geçirme ve bu zamanlarda gösterdikleri etkinliklerdir. Boş zamanı değerlendirme, bireyin yapmaktan zevk aldığı toplumsal, kültürel ve sportif etkinliklere katılarak, kişinin günlük yaşamının sıkıcılığından kurtulması ve insanlarla etkileşerek toplumsal bir kişilik kazanması olarak açıklanmaktadır . Sinema, tiyatro, opera , sergiler, spor karşılaşmaları gibi etkinliklere katılmak ve izlemek, bireyleri daha rahat ve psikolojik yönden sağlıklı kılar. Ayrıca hobilerle uğraşmak, bireylere boş zamanda değişik bir işle uğraşmak, zevk almayı ve gevşemeyi yaşamak, başarmak ve kendini anlatmak gibi çok önemli yararlar sağlar
Zaman Yönetimi:
Zaman yönetiminin amacı, zamanı gereksinim ve istekleri karşılayabilecek biçimde kontrol altında tutabilmektir. Zaman yönetiminde , amaç saptamak, amaca ulaşmak için planlama yapmak, planı uygulamaya hemen başlamak , bitiş zamanını saptamak ve son olarak amaca ulaşana kadar çalışmaya devam etmek gerekir. Zaman baskısının yarattığı stresle başa çıkmada zamanı iyi yönetmek en uygun yoldur.
İş Yerinde Mutlu Ve Verimli Olmanın 41 Yolu
İş yerinde mutsuz musunuz?, monotonluk mu hissediyorsunuz? İş yerinde; daha mutlu, tatmin olmuş ve işine odaklanmış olmak istemez misiniz? Peki, ya daha üretken ve her günün sonunda daha çok şeyi başardığını hissetmek? Tabii ki istersiniz. Rutinlerinizi ve alışkanlıklarınızı yenilemenizin yolu sadece istekli ve kararlı olmaktan geçiyor. Bu adımları takip edin. Göreceksiniz ki iş hayatınız düzelmeye ve yoluna girmeye başlayacak. Ayrıca bu düzelme iş ve özel hayatınızı ve kariyerinizin geri kalan kısmını da 41 kere Maşallah dedirtecek şekilde çok olumlu etkileyecek.
1. Haftalık Ve Günlük Rutin İş Planınızı Tespit Edin Hemde Akıllıca Planlama Yapın: 
Bu yöntem haftanızın her zaman daha verimli geçmesini sağlar. Uyku öncesi bir gün sonraki yapacaklarınızın hayali provasını yapın ve yapacaklarınızın listesini zihnen imzalayın.  Güne her zaman bu planlamayı yapmak için 15 dakika erken başlayın. Gün içinde yapmanız gereken en önemli şeyleri 1 ila 5 arasında sıralayın. Daha da önemlisi belirlediğiniz hedeflere ulaşın! Amacınıza ulaşmak için azminizden yararlanın! Bunları yapmak hayatınızı canlandırır ve geleceğinize odaklanmak bu zorlukları atlatmanıza yardımcı olur.
2. Güç ve Verimlilik Sorusunu Kendinize Sorun: 
Masanızın üzerinde odaklanmanıza yardımcı olması açısından şöyle sorular bulundurun: “Şu an zamanımı verimli olarak kullanıyor muyum?” veya “Zamanımı en üretken şekilde geçirmek için mi harcıyorum?” gibi.
3. Görev Listenizi Bazen Bitiremeyeceğinizi Kabul Edin: 
Bu durum mükemmeliyetçi ve fazla azimli insanlar için boşa kürek çekmek gibi can sıkıcıdır. İzlediğiniz planı bırakın. Öncelikle en önemli işiniz üzerinde çalıştığınızdan emin olun. Önceliklerinize odaklanın ve gerisini zaman bırakın.
4. Gerektiğinde Özel Cep Telefonunuzu Sessize Alın Ve Bilgisayarınızı Kapatın:
“Ne! Ama her şeyi bilgisayarımla yapıyorum.” diye tepki verdiğinizi duyar gibiyim. Peki gerçekten öyle mi? Peki bu işlerin ne kadarını bilgisayar üzerinden yapıyorsunuz? Bilgisayarınızı her gün yalnızca bu işleri yaparken açık tutmayı planlayın. Yaptığınız her bilgisayar işi için detaylı planlar yapın ve buna konsantre olabilmek için bir kontrol listesi oluşturun. Gözlerinizi ekrandan ayırıp dinlendirmeniz yaratıcılığınız için size daha fazla enerji sağlar. Bir e-postaya yazacağınız cevabı düşünürken gözlerinizi kapatmanız dahi size yardımcı olacaktır.
5. İlk Olarak E-postalarınızı Kontrol Etmeyin:
Eğer işiniz için çok gerekli değilse, günün en öncelikli görevini bitirmeden e-postalarınızı kontrol etmeyin. Ara ara e-postalarınızı günde iki veya üç defa toplu olarak kontrol edin.
6. Gerektiğinde Akıllı Kısa Molalar Verin:
Kısa mola vermek üretkenliğinizi arttıracaktır. Bu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Gerekirse sabah ve öğleden sonra size ara vermenizi hatırlatacak birini bulun.
7. İşle Ev Arası Yolda Geçen Zamanınızı Değerlendirin:
 Yolda geçen zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu zamanı olumlu hâle getirin. Okuyarak, yazarak, yaratıcı düşünceyle, sesli kitaplar dinleyerek, eğlenerek veya kendi kitabınızı yazarak geçirin. Yolda geçirdiğiniz zamandan zevk alıyorsanız bu sizin iş yerindeki ruh hâlinize de olumlu olarak yansır.
8. Önemsiz İşleri Bir Kenara  Atın ve Randevu Vermeyin:
Önemsiz işleri, yapılacak işler listenizden silin veya başkasına devredin. Bunu yapmanın yolu her zaman en önemli işlerinizi önce yapmaktır. Sonra bu önemsiz işlerin azaldığını fark edersiniz.
9. Faaliyet ve Randevular için Akıllı Geçişler Yapın:
Faaliyetler ve randevular arasında yeteri kadar zaman planladığınızdan emin olun ve geç kalmamak için önlemler alın.
10. Mutlu Görünmeye, Mizahi Tavırlara Sahip Olmaya, Minnettar Görünmeye ve Nazik Olmaya Çalışın:
İş yerinde üretken ve rekabetçi olmanız demek her zaman ciddi olmanız gerektiği anlamına gelmez. Gülümsemeniz sıkı çalışmadığınız anlamına gelmez. Hevesli olmanız rekabetçi olmadığınız anlamına gelmez. Olumlu görünmeniz size meydan okuyanlara cevap veremeyeceğiniz anlamına gelmez. İşte geçirdiğiniz zamanı eğlenceli hâle getirin. Sizin gibi olan diğerlerini bulun ve neşenizi etrafınıza yayın. Bu pozitif tavırlar bulaşıcıdır ve gittikçe büyür. Dedikodu yapmaktan ve olumsuz sohbetlerden kaçının. Dedikodu yapmak baştan çıkarıcı olabilir ancak siz de dâhil kimseye yararı yoktur.
11. Tavırları Olumsuz Olan İş Arkadaşlarınıza Sevecenlikle Yaklaşın:
Negatif insanlar bir nedenden dolayı böyle olabilirler. Farkında olmadığınız zorluklar yaşıyor olabilirler. Sevecen olmaya çalışın ve onları yargılamayın . Eğer yöneticiyseniz elbette ki çalışanlarınız bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır ama bu, negatif davranışları olduğu için onlardan hoşlanmamanız gerektiği anlamına gelmez. Olumsuz davranışları olan bir insanla karşı karşıya geldiğinizde iki seçeneğiniz vardır ya bu insanlardan negatif olarak etkilenirsiniz ya da etkileyen taraf siz olursunuz. Bu bir karardır. Pozitif kalmayı tercih edin. Mesela; içinizden veya sesli olarak “Bak Ayşe Hanım geliyor Negatifliğiyle yine bütün enerjimi alıp götürecek!” demek yerine “Zavallı Ayşe hanım, kim bilir yine nelerle uğraşıyor, huzurlu olmasını dilerim, Bütün negatifliğine rağmen sıkıntısını biraz hafifletebilirim” diyebilirsiniz.
12. Özellikle  Zor Günlerde Kendinizi Sakinleştirin:
Aceleci davranmayın. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın, yavaşça ilerleyin. Eğer gerçekten sakin bir gün geçiriyorsanız o gün işten kaytarıp kendinize vakit bile ayırabilirsiniz.
13. Her Şeyi Rahat Karşılayın:
Teslim tarihleri, zor patronlar, kaba müşteriler ve yavaş bilgisayarlarla uğraşıyor olabilirsiniz. Bunları çok büyük meseleler hâline getirmeyin. Dünyanın yükü altında ezilmeyin. Onların hep orada olacağını kabul edin ve ilerlemeye devam edin.
14. İş Arkadaşlarıyla Anlaşmazlıkları Yenin ve Etkili İletişime Geçin:
  Amacınız ilerleme kaydetmek olsun. Birisiyle tartışırken haklı olmaya ya da tartışmayı kazanmaya çalışmayın. Çünkü bu sizi yavaşlatır. Kendi kendinize “bu tartışmayı ne çözebilir?” diye sorun ve buna odaklanın.
15. Boş Vakitlerinizi Değerlendirin:
Başka şeyler yapmaya çalışın. Eğer her zaman gezilere katılıyorsanız, daha yerel geziler yapmaya çalışın ve gerçekten dinlendiğinizden emin olun. Ya da her zaman yaşadığınız yere yakın yerleri geziyorsanız, yeni yerler görmeye çalışın. Çeşitlilik mutluluğun kaynaklarından biridir.
16. Her Şey İçin Mızıldanmayın ve Sızlanmayın:
Klişe ama doğru, Bu aynen yalancı çoban hikâyesine benzer, Her konuda sızlanırsanız gerçekten zor bir şeyle karşılaştığınızda yardım isteyecek yüzünüz kalmaz. İnsanlardaki kredinizi zor işler için saklayın.
17. Tahrik Etmeden Başarılarınızı İnsanlarla Paylaşın:
Bu sürekli yaptığınız işle böbürlenmek değildir, yaptığınız zor işin karşılığını hak ettiğiniz anlamına gelir. Nasıl olsa doğru insanlar neler başardığınızı biliyor diye düşünmeyin. Konuşun ve belli kişilerin, sizin şirketin başarısına olan katkınızdan haberdar olmasını sağlayın.
18. Gerektiğinde Yardım İsteyin:
İş arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Şirketinizin size ne yapmanız gerektiğini söylemesini beklemeyin. Yaptığınız işten daha iyi sonuçları nasıl alabileceğiniz konusunda yaratıcı düşünerek fikirler üretmeye çalışın.
19. Zorluklarla Korkmadan Yüzleşin ve Kahramanca Savaşın:
Eğer yapmanız gereken zor bir iş varsa bununla korkmadan yüzleşin. İşi ertelemeyin ve günün önceliklisi hâline getirin. Buz gibi bir havuza atlamak gibi; üçe kadar sayın ve atlayın!
20. Gerektiğinde Zaman İsteyin: 
Sizi şaşırtan ve hemen cevap veremeyeceğiniz bir soruyla karşılaştığınızda, hemen cevap vermek zorunda hissetmeyin. Cevap vermeden önce biraz zaman isteyin (Eğer hemen yapmak zorunda değilseniz). Şöyle basit bir cevap verebilirsiniz: “Size daha sonra döner, cevap veririm”. Bu sizi pişman olacağınız bir cevap vermekten kurtaracaktır.
21. Hemen Kötü Alışkanlıklarınızdan ve Derhal Bağımlılıklarınızdan Kurtulun:
Bir günlüğüne kendinizi gözlemleyin. Hangi konularda zorluk yaşıyorsunuz? İnsanlarla mı? Belli insanlarla mı? Belli durumlarda mı? Sakin bir zamanınızda bir kenara not alın ve düzeltmek istediğiniz konular üzerinde düşünün. Bir tür hatırlatma sistemi hazırlayıp monitörünüzün bir köşesine sarı not kâğıtlarından yapıştırabilirsiniz.
22. Yıkıcı Bile Olsa; Eleştirilerden Ders Alın ve Özeleştirileri Pekiştirin:
Sevmediğiniz veya saygı duymadığınız insanlar bile olsa eleştirileri hemen reddetmeyin. Bazen sevmediğiniz insanlar sizinle ilgili çok daha dürüst değerlendirmelerde bulunabilir. Eleştirileri kişisel olarak algılamayın. Hem kişisel olsa bile kimin umurunda ki. Dinleyin, düşünün ve nasıl bir olumlu davranışta bulunacağınıza karar verin.
23. Uyum Sağlayın Ve Takım Ruhuna Sadık Kalın :
Uyum sağlama yeteneği tüm canlıların hayatta kalmasını sağlayan birinci önceliktir. Uyum sağlayamayanlar yok olurlar. İş dünyasında ise bu önerme şirketler, gruplar ve bireyler için geçerlidir. Değişime açık olun. Değişim için kendinize şans tanıyın. Tecrübeniz size yol gösterirken yeniliklere de uyum sağlayın ve bu sayede başarıya ulaşın.
24. Sürekli Öğrenin  Ve  Kendinizi Geliştirmeyi İlke Edinin:
Her zaman yeni şeyler öğrenmek ve yeteneklerinizi geliştirmek için karşınıza çıkacak fırsatlara açık olun. Kaliteli seminerler ve eğitimler arayın. İş yerinizden bu tip seminer ve etkinlikler için izin isteyin hatta ücretinin iş yerinden karşılanıp karşılanmayacağını sorun. Eğer şirketiniz eğitim ücretini karşılayacaksa bu fırsatı değerlendirin! Yerel kütüphaneden, iş yerinizin kütüphanesinden ve hatta patronunuzdan kitap ödünç alın. Yerel kütüphanenizden motive edici sesli kitaplar (kasetler) ödünç alın. Hevesinizi yenilemek için sürekli yeni bir şeyler öğrenin.
25. Yaratıcı Düşünmek. İşiniz sıkıcı mı? Öyleyse, Bunu Değiştirmek İçin Biraz Sorumluluk Alın:
İşinizi nasıl daha yaratıcı, çeşitli veya zevkli hale getirebilirsiniz? Daha önce başka birisinin yapmadığı neyi yapabilirsiniz? İşle alakalı şevkinizi nasıl arttırabilirsiniz? Daha önce yaptıklarınıza da devam edebilecek yeni bir yol nasıl bulunabilir? İş, para ve zaman kazanmak için hangi süreçleri değiştirebilirsiniz?
26. Kişisel Problemlerinizi Kişisel Tutmaya Özen Gösterin: 
Kişisel meselelerinizle fazlaca uğrastıgınız zaman işinize konsantre olmakta ve işte mutlu olmakta güçlük çekersiniz. Hiç kimsenin kişisel yaşamı tamamıyla problemsiz olamaz, öncelikle bunun farkına varın. Nasıl eve gittiğinizde işi unutup, kendinize ait zamanın değerini bilmeniz gerekiyorsa, aynı şekilde işte de işinize odaklanabilmeniz ve verimli olabilmeniz için kişisel sıkıntılarınızı evde bırakmanız gerekiyor. 
27. Ofisinizi Yuvaya Dönüştürerek Aidiyet Duygunuzu Büyütün: 
Günün en az 8 saatini işinizde geçiriyorsunuz, ki bu süre muhtemelen yatağınızda geçirdiğiniz süreden daha uzun. Bu yüzden ofisinizi size ait kılın, çalışma alanınızı şirket politikası izin verdiği ölçüde kendinize göre dekore edin, ve ofisinizde olabildiğince konforlu ve rahat olmaya çalışın. 
28. Kendinize Bir Ofis Destek Kurun: 
Sizinkine benzer geçmiş ve hayat tarzlarında olan iş arkadaşlarına sahip olmak, ofiste üzerinizden çokça baskıyı alacaktır. Duygularınızı sizi anlayan kişilere dillendirebilmeniz, stresinizi büyük ölçüde azaltmanıza yardımcı olacaktır.
29. Sağlıklı Beslenin Ve Bol Bol Su İçin:
İyi beslenmek ve bol bol su içmek işyerinizdeki enerji ve genel tutumunuzda büyük fark yaratacaktır. Araştırmalara göre günlük 2-3 litre su içilmesi gerekiyor.
30. Kendinizi Motive Edin ve Hemen Organize olun: 
Elinizdeki iş yükünü tamamlamak için kendinize bir program çizelgesi hazırlayın. İş yükünden boğulduğunuzu ve nasıl başa çıkacağınızı düşündüğünüz, işteki memnuniyetsizliğinizi arttıracaktır. Bu yüzden proaktif olup kontrolü elinize aldığınızda, kendinizi daha memnun, kendine güvenli ve motive hissedeceksiniz. 
31. Hareket edin (Where is Hareket There is Bereket): 
Ofiste masa başı çalışmak, bazen çok hareketsiz ve sabit bir iş hayatına sebep olabiliyor. Bu yüzden hem sağlığınız hem de mutluluğunuz için mesai süreniz içerisinde zaman zaman yerinizden kalkıp, biraz hareket etmeye gayret edin. 
32. İş Arkadaşlarınızı Değiştirmeye Çalışmayın: 
Kimseyi değiştiremezsiniz. Yalnızca sizin onlara verdiğiniz reaksiyonu değiştirebilirsiniz. Başka kişilerin hareketlerinin sizi etkilemesine izin vermeyin. Sadece anlaşmazlıkları çözmenin yollarını arayın ve rahatsız edici durumların oluşmasını önlemeye çalışın. 
33. Kendinizi ödüllendirin: 
İşinizin dışında kendinize bir ödül belirleyin. İster arkadaşlarla akşam yemeği, ister sinema, ister spor, ister manikür olsun arada sırada kendinizi şımartın. Evdeki stres nasıl işinizi olumsuz etkilerse, aynı şekilde hayatınızın olumlu yönleri de ofisteki modunuzu olumlu etkileyecektir, bunu unutmayın. 
34. Arada bir Soluk Alın: 
Ayaklarınız kapalı durun, kollarınızı yanlarda sabit bırakın ve derin nefes alın. Gün içerisinde bunu sık sık tekrarlayın.. 
35. Pozitif Düşünün Ve Pozitife Odaklanın:
İşte sevdiğiniz şeyleri belirleyin. Bunlar sadece sevdiğiniz iş arkadaşlarınız veya ofisinizde pencereden gördüğünüz güzel manzara gibi basit şeyler de olabilir. Kişi kendi kafa yapısını kendisi yaratır. Eğer aklınızda işinizle ilgili sevdiğiniz pozitif noktalara vurgu yaparsanız, işiniz daha keyifli hale gelecektir. Negatif şeyler hakkında üzülmek sizi zaman içerisinde boğacaktır.
36. Fazla Mesaiden  Vazgeçin: 
Organize olarak, plan program yaparak zaman kazandığınıza göre daha az çalışabilirsiniz. Fazla mesai yapmaktan vazgeçin. Daha fazla saat çalışmak sizi ileri taşıyacak en iyi yol değildir. Ayrıca işleri çalışma saatleri içinde tamamlamak, fazla uzatmamak zamanı iyi kullandığınızı da gösterir. Washington Times’da yayımlanan bir araştırmaya göre, fazla mesai yapanların -cinsiyet veya meslek ne olursa olsun- depresyona uğrama ihtimalinin daha fazla olduğu açıklanmış.
37. Beyninizi Meşgul Eden Şeyleri  Dengeleyin ve İşteki Takıntılarınıza Randevu Verin: 
Tamamen bir şeyi düşünmeye odaklanmayın. İşte canınızı sıkan bir durum olabilir. Kafanızı rahatlatın, farklı şeyler düşünün. San Francisco State Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, birçok koç, guru, anı yaşamayı önerse de çalışanların bunu çok yapmaması gerektiğini söylüyor: “Eğer kafanızı bir şeye çok takarsanız bu sizin için zararlı olur ve yıkıcı davranışlar içine girebilirsiniz. Bunun yerine rahatlamaya ve başka şeyler düşünmeye çalışın.”
38. Mümkün Oldukça Bağımsız Bir Şekilde Çalışmaya Gayret Edin: 
Araştırmalar gösteriyor ki kendi başlarına çalışan, kendi işlerini yapan çalışanlar çok daha başarılı, mutlu, üretken ve yaratıcı oluyorlar. Bağlı olunan biri varsa bu biraz daha zor olabiliyor. Yaptığınız iş, çalıştığınız kurum buna elverişliyse patronunuzla konuşup çalışmalarınızla ilgili olarak biraz daha esneklik isteyebilirsiniz.
39. Evdeyken İş Düşünmeyin:
 Açma kapama düğmelerimiz yok. Ofisten çıktığımızda çalışma modundan da her zaman kolay bir şekilde çıkamıyoruz. Hatta eve iş götürdüğümüz bile oluyor. Yolda ertesi günü, toplantıları düşünüyoruz. Bu da özel hayatımızı etkiliyor. Kafamızı kurcalayan bir şey yüzünden iş çıkışı bile dalgın veya mutsuz olabiliyoruz. İşle ilgili şeyleri bu yüzden işte bırakmamız gerekiyor.
40. Kendi Kişisel Gelişim Ve Kariyer Planınınız Kendiniz Yönetin:
İşyerinde yöneticiniz sizin iş ile ilgili kendinizi geliştirmeniz noktasında yeterince istekli ya da ilgili olmayabilir. Ama bir düşünün, kendinizi geliştirmeniz için en çok istekli olan kişi kim? Tabi ki siz. Bu durumda kendi gelişiminizi başka birinin kontrolüne bırakmayın, kendiniz yönetin. Sorular sorun, işinizle ilgili yayınları takip edin, sektörel dergi ve kitapları okuyun, internet sitelerini ziyaret edin.
41. Eğer Her Şeye Rağmen Mutsuz İseniz, Yeni Bir İş Aramaktan Çekinmeyin: 
Eğer ne yaparsanız yapın işyerinizde mutlu olamıyorsanız, sabah ayaklarınız size evden çıkarken engel oluyorsa, iş değiştirme vakti gelmiş demektir. İş değiştirme noktasında fazla korkak olmaya gerek yok, işinizde sürekli mutsuzsanız, kendinize yeni bir iş bakmanın zamanı gelmiş demektir.

0533 373 81 23Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret82368
0505 767 58 85

aile psikoloğu,aile psikoloğu istanbul,cinsel terapist,evlilik danışmanları,
çocuk psikolojisi,pedagog bakırköy,aile danışma merkezi,çocuk psikologları,istanbul evlilik terapileri,evlilik terapileri,hayat koçuevlilik ve aile terapistliği,en iyi psikiyatrist,evlilik terapisti,aile terapisti,evlilik terapisti,bakırköy psikolog,aile terapisti ücretleri,evlilik terapisti istanbul,aile terapisti istanbul anadolu yakası,ilişki terapisti,aile terapisti,istanbul aile terapisti bakırköy,aile terapisti kadıköy,istanbul aile terapisti,ilişki terapisti istanbul,aile terapisti istanbul avrupa yakası,evlilik terapisi istanbul,evlilik terapisi,evlilik ve aile terapisi,aile evlilik terapisi,
aile ve evlilik terapisi,bakırköy psikolog randevu,psikolog pedagoglar,
anadolu yakası psikolog,cocuk psikolog istanbul,psikolog,psikolog randevu,
psikolog istanbul anadolu yakası,online psikolog,en iyi psikolog istanbul,
psikolog anadolu yakası,psikolog istanbul,istanbul psikolog,psikolog danışma,kadıköy psikolog,psikolog istanbul avrupa yakası,cinsel psikolog,
beylikdüzü psikolog,psikolog kadıköy,bakırköy psikolog,uzman psikolog,
psikolog terapi ücretleri,evlilik danışmanı bakırköy,evlilik danismani istanbul,evlilik danışmanı,istanbul evlilik danışmanı,evlilik danışmanı,
cinsel terapist,istanbul terapi,istanbul terapi merkezi,terapi istanbul,
evlilik terapi,cinsel terapi psikolog,psikolojik terapi,evlilik danışmanlığı,
evlilik ve aile danışmanlığı eğitimi,psikolojik danışma,psikolojik danışmanlık,
bakırköy psikolojik danışmanlık merkezleri,psikolojik danışmanlık merkezi,tuzla psikolojik danışma merkezi,dil terapisi,aile ve çift terapisi eğitimi,çift terapisi,
çift terapisi istanbul,aile terapisi istanbul
http://www.psikologistanbul.net/

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.003219.0794
Euro20.487520.5696
Hava Durumu
Site Haritası
Psikolog724

#Şu3GünlükDünyada

İletişim kurarkan göz kontağını sürdürerek ve yüzümüzde arkadaşça bir ifade ile ilgilendiğimizi göstermeliyiz değil mi?
 Ama Çoğu Kişi Sizi Dinlemez

Sizi Dinleyecek Psikologlar, Pedagoglar, Yaşam Koçları ve Aile Evlilik Çift Terapistleri Merkezimizde Psikolog724 Tıklayın Randevu Alın
veya ARayın
0533 373 81 23